Moterys versle - lengva ar neįmanoma?

Moteru verslumo skatinimas

Moterys ir verslas atrodo sunkiai suderinami dalykai, o ypač jei jos turi ir vaikų. Dažnai moterys svajojančios apie nuosavą veiklą, kuri atspindėtų jos gyvenimo būdą, širdies aistrą – skirtingai juda arba nejuda pirmyn savo verslo link. Čia galima išskirti kelis bendrus bruožus:

 1. vienos moterys stačiai neria į veiklas su visomis rizikomis ir iššūkiais. Gal ir daug klaidų padaro šiame kelyje, gal ir tenka “nudegti” bei prarasti finansų, bet jos vistiek juda pirmyn. Visa tai suteikia neįkainojamą patirtį, kas leidžia kitą kartą susidūrus su sunkumais nesuklupti. Tik tenka pripažinti, kad tokių moterų yra mažuma mūsų aplinkoje.
 2. kitos moterys –  renkasi atsargesnius būdus. Ilgą laiką pasilieka senus darbus ir pradeda lygiagrečiai naują veiklą. Šis būdas yra švelnesnis verslui kurti, tačiau ne veltui yra posakis “lazda turi du galus”. Tokiu būdu pradedant savo veiklą –  yra keletas rizikų:
  • motyvacija baigiasi anksčiau nei pasirodo pirmi rezultatai. Juk  “sėdint ant dviejų kėdžių” laiko viskam neužtenka, dėmesys ir fokusas išsibarsto, o tai išsitempia stipriai laike ir siekiamas rezultatas, kuriuo galima maitinti savo motyvaciją nesimato stipriai.
  • didelis nuovargis. Norint rezultato tenka aukoti poilsį, šeimos laiką ir net miegą, nes dirbama dvigubai daugiau.
  • didesnė klaidų tikimybė. Juk dirbant kelis darbus – negali 100 proc. būti produktyvus, kūrybiškas skirtingose srityse ir efektyviai viską daryti 
  • nukenčia asmeninis gyvenimas. Laikui bėgant moterims tai netinka, nes kokybiško laiko neužtenka šeimai, sau, draugams ir poilsiui. 
 3. dar kitos moterys renkasi trečią būdą: tik svajoti. Šiuo atveju, nauja veiklą ilgą laiką lieka tik mintyse, planuose. Moterys labiau mėgsta  trypčioti vietoje ilgą laiką bijodamos išeiti iš komforto, bijodamos nesėkmės ir galvodamos “o jei nepavyks”, “ką žmonės pasakys”. Išėjimo iš komforto nepatogumas labai normaliai suprantamas: finansinė dozė kas mėnesį (samdomame darbe, saugu, patikima) arba kasdienė rutina, kuri yra pažįstama, įprastas ir tai geriau negu  pokyčio baimė. Užsuktas galvoje minčių maratonas veda į tolimą kelią “niekur”, tikrai nepriartina  prie tobulo sprendimo (nes jo nėra). To pasekmė tik nuovargis ir negatyvios mintys, kad esu nevykėlė.

Kuriant savo verslus ir pačiai praėjus visas tas stadijas – aiškiai suprantu, kad visi būdai yra tinkami. Svarbiausia tame, atrasti sau atsakymus ir profesinės savirealizacijos ramybę, pasitenkinimą.

Kaip padėti moterims atrasti tai, ko joms reikia:

 • laiko pokalbiui su savimi  aiškiam žinojimui savo stiprybių vertybių, poreikių ir aiškaus tikslo motyvo. 
 • kokia veiklos, verslo, profesijos forma gali geriausiai tai patenkinti. Rekomenduoju išanalizuoti, kuri veikla geriausiai rezonuos su esamomis stiprybėmis, vertybėmis. Pvz. jei esu itin draugiška ir man svarbu turėti draugiškus, kolegiškus santykius, o svajoju apie advokatų kontoros verslą. Čia atsiranda priešprieša tarp norų ir asmeninių sąvybių. Tokia priešprieša atneša nemažai žalos naikindama vidinius resursus.
 • patyrinėti rinkos poreikius ir galimybes.
 • gauti verslumo žinių, kad padidinti tikėjimą ir sumažinti baimes.
 • minimaliomis sąnaudomis pabandyti veiklą, stipriai nerizikuojant.

Ką dažniausiai moterys renkasi atsargesniuoju būdu?

Organizuojant Galimybių akademijos mokymus, kuriant Galimybių klubus ir vystant aromaterapijos verslą Young Living projekte, supratau keletą dalykų:

 • moterys renkasi kurti tinklinio marketingo būdu klientų ratą, kuris laikomas puikia verslo mokykla.
 • Kuria verslą, kurį sudaro vieno žmogaus veikla (tai konsultacinis darbas, projektų organizavimas).
 • kuria partnerystės ryšius su kitomis moterimis ir jungiasi į bendras bendrijas ar kitokios formos įmones.

Visgi noriu pasidžiaugti, kad Lietuvoje moterų pradedančių savo verslus sparčiai kasmet didėja ir tai sudaro virš 20 proc. Kas dar įdomiausia, kad didžioji dalis jų yra tos, kurios turi aukštuosius išsilavinimus.

Palaikau moteris versle vien dėl jų drąsos ir pokyčio, noro tobulėti ir save realizuoti. Versluose, kur daugiau moterų – daugiau bendradarbiavimo ir bendravimo, grožio ir palaikymo, pasitikėjimo ir sąžiningumo.

Share on facebook
Share on linkedin
Scroll to Top