Emocijų ir kvapų ryšys: pagalba atrandant daugiau ramybės

Aromatic oil with jasmine flower on rustic wooden table

Gyvename kaip niekada – ypatingo emocinio sąmyšio laikotarpyje. Ne paslaptis, kad vis dauiau įrodymų, jog mūsų emocijos turi didelę įtaką ir mūsų fizinės sveikatos būklei. Taip pat visi, vykstant gyvenimo sukrėtimams ar pasikartojant tam tikriems įvykiams, kurių nenorime turėti gyvenime – pradedame vis labiau gilintis į save, į savo viduje nustatytas programas, kurias prikaupėme nuo vaikystės. Ir ne tik… Daugybė mokslininkų ir jau gydytojų pripažįsta, jog tam tikrą kiekį ligų sukelia emocinės problemos, susijusios su kūdikyste ir vaikyste, o galbūt netgi ir su vaisiaus augimu įsčiose.

Šios emocinės problemos gali pakenkti kūno sistemoms ir net genetinei struktūrai, veikiant procesui, kurio metu pagrindiniuose organuose ir struktūrose susidaro molekulinis „atminties“ raktas.

Gerai žinomas autorius ir Džordžtauno universiteto (JAV) mokslinių tyrimų profesorius Candace Pert teigia: „nuslopintos traumos, sukeltos triuškinančių emocijų, gali susikaupti tam tikroje kūno dalyje ir vėliau paveikti mūsų gebėjimą jausti ar net judinti ją“.

„Tam tikru laipsniu visos žmogaus organizmo organų sistemos turi vadinamąją atmintį“ – sutinka medicinos mokslų dr. Bruce D. Perry. „Visos nervinės ląstelės „kaupia“ informaciją priklausomai nuo ankstesnių veikimo modelių“ – pažymėjo jis.

Ne visada protu lengva tai suvokti. Bet ką daryti paprastame gyvenime, kai negali suprasti, kas ir kodėl vyksta.

Mokslininkai taip pat, siekdami ištirti ir suvokti neuroninį emocijų pagrindą, jie atrado, kad smegenų limbinė sistema atlieka svarbų vaidmenį aiškinant ir reikiama linkme nukreipiant intensyvius potyrius, ypač baimės ar traumų prisiminimus.

Įdomu tai, kad dvi limbinės sistemos dalys (migdoliniai kūnai bei hipokampas), atliekančios svarbų vaidmenį apdorojant emocijas, yra atitolusios nuo uoslės nervo mažiau nei colį (apie 2,5 cm).

Uoslė arba kvapo pojūtis tai pojūtis, kuris yra fiziškai artimiausias limbinės sistemos struktūroms – migdoliniams kūnams, susijusiems su emocijų patyrimu bei emocinės atminties susidarymu, bei hipokampui, atsakingam už darbinę ir trumpalaikę atmintį. Tai leidžia suprasti, kaip glaudžiai uoslė yra susijusi su emocijomis ir atmintimi.

1989 m. tyrėjai sutarė, kad migdoliniai kūnai – vieni iš keleto smegenų žievės struktūrų – atlieka svarbų vaidmenį kaupiant ir išlaisvinant emocines traumas ir kad aromatai turi didelį poveikį sukeliant šiuos atsakus.

Niujorko medicinos universiteto (JAV) medicinos dr. Joseph Ledoux buvo vienas pirmųjų, parodžiusių, kad aromato panaudojimas gali būti pagrindinis veiksnys padedant išlaisvinti paslėptus ir nuslopintus emocinio suvaržymo jausmus ir prisiminimus.

Baimė ir traumos gali sukelti emocinį atsaką, kuris, jei nėra išlaisvintas, ne tik trikdys mūsų gebėjimą gyventi ir džiaugtis gyvenimu, bet ir apribos kai kurių organizmo sistemų, ypač imuninės sistemos gebėjimą tinkamai veikti. Tai gali sukelti nepaaiškinamą skausmą, ligas, depresiją ir kitas
psichologines problemas.

Daugelis eterinių aliejų sudėtyje esančių biocheminių medžiagų, ypač seskviterpenų, gali padidinti krauju į smegenis nešamo deguonies kiekį. Panašu, kad stimuliavimas aromatu ir deguonimi paveikia migdolinius kūnus, padėdamas atlaisvinti pasąmonėje ir įvairiose organizmo sistemose susikaupusius emocinius blokus.

Įrodyta, kad reguliarus eterinių aliejų aromato ir aprūpinimo deguonimi derinimas, kartu su protiniu susitelkimu ir pasiryžimu, laikui bėgant gali būti veiksmingas sprendžiant daugybę nepaaiškinamų somatinių problemų atvejų dėl praeities emocinių traumų.

Kitas būdas, kaip eteriniai aliejai gali padėti žmonėms įveikti emocinius blokus, yra jų atpalaiduojantis poveikis.

Tam tikrų eterinių aliejų, kaip Lavender, Ruta, Frankincense ir t. t., sudėtyje esantys aldehidai ir esteriai yra labai raminantys ir malšinantys nervų sistemą (įskaitant simpatinę ir parasimpatinę sistemas). Šios medžiagos padeda atsipalaiduoti ir neįsitraukti į nerimo sūkurį.

Share on facebook
Share on linkedin
Scroll to Top